SEO ve SEM nedir?

Dijital Pazarlama Uzmanı Mehmet Çiftcioğlu

SEO ve SEM nedir?

SEO ve SEM, dijital pazarlama dünyasının iki temel kavramı olarak karşımıza çıkıyor. 

SEO, Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu kavramının kısaltılmış halidir. Web sitenizin Google’ın belirlediği standartlara uygun olması için yapılan işlemler sayesinde siteniz arama sonuçlarında üst sıralarda yer alır. Bu da daha çok kullanıcının size ulaşması demektir. 

Cep telefonlarından internete bağlanma oranları arttıkça web sitelerinin de mobil uyumlu olma zorunluluğu arttı. Çünkü hiçbirimiz çabuk açılmayan web sayfalarında vakit harcamayı sevmiyoruz. SEO’nun temel amacı, ziyaretçilerin web sitesinde en iyi kullanıcı deneyimini yaşamasını sağlamak. Bunun başında da hız geliyor. SEO için yapılan işlemler ile kullanıcılarınıza en iyi web deneyimini yaşatabilir, arama sonuçlarda 

üst sıralarda yer alarak ziyaretçi sayınızı artırabilirsiniz. 

SEM ise Search Engine Marketing yani Arama Motoru Pazarlaması olarak adlandırılıyor. SEO’yu uzun vadeli reklam yatırımı olarak düşünürsek SEM daha çabuk sonuçlar alabileceğiniz bir reklam platformu olarak değerlendirilebilir. Ürün ve hizmetlerinizi onlara ihtiyaç duyan kişilere gösterme imkanı sunan SEM sayesinde reklam bütçenizi doğru hedef üzerinde doğru zamanda kullanarak başarıya ulaşırsınız. Zaman, lokasyon, ilgi alanı, yaş, cinsiyet gibi hedeflemeler sayesinde potansiyel müşterilerinizi bulabilir, ürün ve hizmetlerinizi pazarlayabilirsiniz. 

Arama sonuçlarında üstte yer almanın yanı sıra, banner, YouTube ve Gmail reklamları da SEM çalışmaları içerisinde yer alır. Şirketinizin hedefleri doğrultusunda reklam stratejisi belirlenerek bu kanalların hangisinin daha doğru olacağına karar verilir ve doğru hedeflemeler ile potansiyel müşterileriniz bulunur.

SEO ve SEM konularında destek almak için bizi arayın: 0532 686 29 18