Dünyayı Saran Super App Yarışında Son Gelişmeler

Dijital Pazarlama Uzmanı Mehmet Çiftcioğlu

Dünyayı Saran Super App Yarışında Son Gelişmeler

Super App bizim için şimdilik yabancı bir kavram olsa da dünyada inanılmaz bir yarış yaşanıyor. Çin’den tüm dünyaya yayılan Super App’ler kullanıcıların hayatına büyük kolaylıklar katarken alışveriş alışkanlıklarından, geleneksel bankacılığa kadar pek çok alışkanlığı değiştiriyor. Peki nedir bu Super App’ler? Bugün bir ürün almak için izlediğimiz temel bir yol var. Ürünü web’de ya da YouTube’da araştırıyoruz, online alışverişimizi gerçekleştiriyoruz, ürün gelince sosyal medya hesaplarımızda paylaşımlar yapıyoruz ya da mesajlaşma gruplarında arkadaşlarımızla değerlendiriyoruz. Tabii ki her ürün için böyle değil ama bu akışın bir kaç basamağı eksik de olsa dijital hayatımızı kabaca böyle yaşıyoruz. İşte Super App’ler tüm bu uzun süreci tek bir uygulama içinde, tek dijital kimlikle, fiziksel hayata daha entegre edilmiş olarak yaşamanızı sağlıyor. Yani bir Super App ile taksi çağırıp, yolda sinema biletinizi rezerve edebilirsiniz. Bir yandan arkadaşınızın dijital cüzdanına para transfer edebilir, bir yandan yemek siparişi verebilirsiniz. Kısacası dijital ve fiziksel hayatı birbirine bağlayan, kullanıcılarına sağladığı kolaylık ve esneklikle sadakat yaratan bu uygulamaların bu kadar hızlı yayılması şaşırtıcı değil.

Çin’de AliPay ve WeChat ile başlayan Super App çağı, Güney Doğu Asya’ya oradan Hindistan, Pakistan, Güney Afrika ve Güney Amerika’ya sıçradı. Rusya’da Yandex, altyapı için girişimlerde bulunuyor ama henüz ne Avrupa’dan ne de hepimizin telefonlarında bulunan ‘geleneksel sosyal medya’ uygulamalarının doğduğu ABD’den bir Super App çıkmadı. (şimdilik 🙂

Bütünsel Deneyim ile Basitleşen Hayatlar

Son olarak Afrika’nın popüler uygulaması Gozem eklediği yeni özellikler ile bir Super App’e dönüştü. 2018’de Togo’da kurulan ulaşım startup’ı Gozem kısa sürede diğer şehirlere yayıldı. Ulaşım ağına motor taksileri (motorlu tuk-tuk da diyebiliriz) ekleyen Gozem, Temmuz ayında e-ticaret teslimatına başladı. Hızla eklenen yeni özellikler ile kullanıcılar Gozem’de alışveriş yapabiliyor, araç çağırabiliyor, dijital cüzdanları ile ödeme yapabiliyor. Bu bütünsel deneyimi kullanıcılarına pratik bir şekilde sunan Gozem de diğer Super App’ler gibi temelde aynı sorunun çözümüne odaklanmış: Hayatı basitleştirmek. Uygulamanın kurucu ortağı Emeka Ajene “Yoğun yaşamlar yaşayan kullanıcılarımızın istedikleri zaman istedikleri hizmetlere doğrudan erişebilmeleri için ürünlerimizi ve hizmetlerimizi yerel ihtiyaçlara göre uyarlamaya devam etmekten mutluluk duyuyoruz. Tüm çeşitli hizmetlerimizi tek bir ortak alana getirerek, kullanıcılarımız için uygulamamızda gezinmeyi çok daha basit hale getiriyoruz” diyor. 

Güvenlik

Super App’ler çok sayıda hizmeti tek çatıda topluyor olsa da aslında hepsi temelde dijital ödeme sistemi üzerine kurulu sosyalleşme-alışveriş-ulaşım/teslimat uygulaması. Güney Amerika’da dokuz ülkede kullanılabilen Rappi ile müşteriler, restoran ve süpermarket siparişlerini aynı gün teslim alabiliyor, para transfer ediyor, ilaç alabiliyor, alışveriş yapıyor ve milyonlarca ATM’den nakit çekmesine olanak tanıyan bir RappiPay sanal cüzdanına ve banka kartına sahip oluyor. Tüm bu sistemin altında çalışan kimlik doğrulama süreçlerini güvenli hale getirmek isteyen Rappi, yapay zeka destekli uçtan uca kimlik doğrulama çözümleri sağlayıcısı olan Jumio ile anlaştı. Bu iş birliği ile Rappi bankacılık müşterilerinin ve teslimat sürücülerinin kimliklerini neredeyse anında ve insan incelemesine gerek kalmadan güvenle doğrulayabiliyor. 

Geçtiğimiz salı günü ise Rappi, alternatif dijital ödeme sistemi SafetyPay ile güçlerini birleştirdiğini duyurdu. SafetyPay, kart kullanmayanların ve sahtekarlıktan endişe duyanların dijital dünyada alışveriş yapmasını sağlayan bir platform. Güney Amerika’nın Super App’i bu anlaşma ile çok daha geniş bir kitleye ulaşacak. 

Yandex de Yarışta

Yandex’i Rusya’nın arama motoru olarak biliyor olsak da aslında içinde pek çok girişimi barındırıyor. Araç paylaşımı, taksi uygulaması, yemek dağıtımı gibi hizmetleri olan Yandex geçtiğimiz hafta dijital banka Tinkoff’u satın almak için adım attı. Dediğim gibi Super App’ler aslında dijital ödeme sistemleri üzerine inşa ediliyor. Yandex de 5,5 milyar dolar gibi bir yatırımla Rusya’nın en büyük üçüncü bankası olan (7.2 milyon müşteriye sahip) Tinkoff’u alarak Super App yarışında yerini alacak. 

Yarış dünya çapında böyle büyük bir hızla ilerlerken ülkemizde de bir Super App çıkar mı sorusu hepimizin aklına geliyor. Bu noktada hangi alışveriş uygulamalarının sizi ‘dijital cüzdan’ kullanmaya teşvik ettiğine dikkat etmenizi istiyorum. 6-7-8- Ekim İndirimlerinde dijital cüzdanlarınıza para yükleyin diyen, yakın gelecekte Super App deneyimini Türkiye’de başlatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir